Kiállításmegnyitó: A művészet az elmondhatatlan tolmácsa
Iskolánk és a Halis István Városi Könyvtár közös szervezésében valósult meg a Zachor Alapítvány által összeállított „A művészet az elmondhatatlan tolmácsa” című vándorkiállítás. Budáné Józsa Szilvia tanárő beszámolója >>>
A megnyitót a Holokauszt Nemzetközi Emléknapjához kapcsoltuk.
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben január 27-ét a Holokauszt Nemzetközi Emléknapjává nyilvánította. 1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a legnagyobb és leghírhedtebb náci haláltábor. Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóján tisztelgünk a vészkorszak hatmillió európai áldozatának, köztük a fél millió magyar áldozat emléke előtt.
Szenes Hanna A könny és az Emlékezés című versét Bencze Balázs és Pintér Sára - iskolánk 8.b osztályos tanulói - mondták el.
A kiállításmegnyitón beszédet mondott Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere, Lévai Ibolya, a Nagykanizsai Zsidó Hitközösség alelnöke, Benke Dániel, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója és Tulman Géza, iskolánk igazgatója is.
A Zachor Alapítvány a Társadalmi Emlékezetért civil oktatási szervezet. Célja, hogy az oktatási programjaik, tananyagaik és kiadványaik segítségével hozzájáruljanak ahhoz, hogy az általános iskolák és középiskolák diákjait érzékenyítsék, nyitottabbá tegyék egymás elfogadására. Fontos, hogy a gyerekek felismerjék, hogy a gyűlölet, az antiszemitizmus, a rasszizmus nem vezet sehová, ami igazán fontos, az a tolerancia, az együttműködés, az egymás elfogadása és megismerése.
A 15 molinóból álló interaktív utazó kiállítás diákok képzőművészeti alkotásaiból áll. A Zachor Alapítvány a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítvánnyal együttműködve immár hagyományosan, több éve rendez művészeti pályázatot általános iskola felső tagozatán tanuló és középiskolás diákok számára január 27-e - az auschwitz-birkenaui láger felszabadulásának évfordulójára.
A videóinterjúk fontos oktatási anyagként szolgálnak, nem csak a holokauszt, hanem az egész 20. század történelméről való oktatásban, valamint egyes történelmi helyzetek személyes megélésének, döntési helyzeteknek a megismerésében. A művészet az elmondhatatlan tolmácsa című projekt, amelynek keretében a kiállításon található alkotások készültek, a művészetet hívja segítségül a videóinterjúkból származó információk, érzelmek és reflexiók feldolgozásához, összegzéséhez és kifejezéséhez.
Az interaktivitást a molinókon található QR-kódok biztosítják, melyek leolvasásával a látogatók digitális eszközök (okostelefon vagy tablet és fülhallgató) segítségével azonnal megnézhetik és meghallgathatják a műveket inspiráló interjúrészleteket - ezek vezetik körbe a diákokat a kiállításon. Az egyes molinókon a következők láthatók:
- Egy-egy műalkotás (rajz, festmény, montázs, videó, stb) és alkotójának neve, valamint az alkotás készítésekor aktuális életkora
- A műalkotást elkészítését inspiráló (holokauszt-túlélővel készült) videóinterjú-klip eléréséhez szükséges QR-kód
- Az interjúalany fotója és rövid életrajza
Kapcsolódó cikkek a ZAOL Zala Vármegyei Hírportálon:
https://www.zaol.hu/helyi-kozelet/2025/01/holokauszt-nemzetkozi-emleknapja-nagykanizsa
https://www.zaol.hu/helyi-kozelet/2025/01/rajzok-holokausztrol
Holokauszt témájú gyermek- és ifjúsági könyvek (a Halis István Városi Könyvtár összállítása):