A 2.a osztályosok szeptemberi boldogságórái

A 2.a osztályosok szeptemberi boldogságórái

Szeptember a HÁLA hónapja a Boldog Iskola programban.

Illésné Kun Hajnalka tanítónő beszámolója >>>

Mi a hála?

A hála segít a nehéz helyzetekben, a megpróbáltatások között túlélni… A pozitív, hálás szemlélet jó hatással van a mentális és fizikai egészségünkre is. A lelkész és pszichológus Gyökössy Endre szerint a napi hálaadás nem más, mint „egy csepp egészség minden napra”. Ezáltal erőforrásokat kaphatsz a nehezebb, kihívásokkal teli időszakokra, helyzetekre, lelkileg egészségesebbé, ellenállóbbá válsz, jobbá válnak az emberi kapcsolataid, s növelheted a saját jóllétedet!

A hálaadás jó hatásai:

  1. A hálaadás lehetővé teszi számunkra, hogy értékeljük a jelent, ez felerősíti a pozitív érzelmeket.
  2. A hálaadás blokkolja a mérgező, romboló hatású, negatív érzelmeket, mint például az irigység, a harag, a neheztelés, az önsajnálat.
  3. Kutatások szerint a hálaadás képes csökkenteni a depressziós időszakok gyakoriságát és időtartamát.
  4. A hálás emberek jobban tűrik a stresszt, mivel átértékelik, átkeretezik a negatív életeseményeket, és ezáltal csökken a stressz és a tartós szorongás.
  5. A hálás embereknek magasabb az önbecsülése.

Mi történik bennünk, amikor hálásak vagyunk?

A hálaérzet során kitágul a szívünk, értékesnek érezzük magunkat és a másik embert is, és motiválttá válunk arra, hogy máskor is hasonlóan cselekedjünk. Sőt: a hálának egészségvédő hatása is van.  „Ha orvosság lenne, ez volna a világ legkelendőbb terméke” – írják a szakemberek.

Szeptemberi munkáink:

1. Megbeszéltük a HÁLA szó jelentését. Szófelhőt csináltunk a sok értékes gondolatból.

2. Hálavirágot színeztünk, kinek lehetünk hálásak...? Öröm volt hallani a sok kedves szót, amiket a gyermekek mondtak ragyogó arccal. Már az elmesélés is boldoggá tette őket.

3. A hála szóból hálalepkét alkottunk.

4. Hálafát színeztünk, miközben csak meséltek, meséltek,...

5. Tanév elején hálásak voltunk, hogy újra együtt lehetünk. A nyári élményekből alkottunk egy nagy puzzlet, összetartozásunk jeléül. Jól sikerült ez az óra nagyon.

6. Továbbra is kiemelkedő a osztály teljesítménye a rajz és technika órákon. Magas színvonalú munkák születnek, amire nagyon büszke vagyok. Ezek az órák mindig nagy örömmel töltenek el minket:

- Kerestük az ősz csodáit, a szépet, a gyönyörűt, azokat jelenítettük meg munkáinkban. Tudatosan keressük mindennapjainkban a jót. Ez az egyik legfontosabb feladatunk.

7. Mindig megtapsoljuk, megdicsérjük a sportban vagy bármiben elért eredményt. Elmesélik az ehhez vezető utat. Büszkék vagyunk egymásra, örülünk egymás sikereinek.

8. A legjobb példát a sikerek , a boldogság elérésére a mesék adják. Idén is megünnepeltük a Magyar Népmese napját. Két napot fordítottunk rá. Olvastunk, mesét hallgattunk, játékos feladatokat oldottunk meg, rejtvényt fejtettünk, rajzoltunk. Majd  Városi Könyvtárban folytattuk ezt a megemlékezést másnap.

Tartalmas hónapunk volt, sok-sok beszélgetéssel, örömmel. Hiszem, hogy ezek a percek nagyon fontosak, sok szépre tanítanak meg mindannyiunkat, s közben még jobban megismerjük egymást, összekovácsol minket.

Én is hálás vagyok, hogy ennek a kis csapatnak a része lehetek, általuk én is sokat tanulok és sok pozitív élményben lehet részem.

Illésné Kun Hajnalka

 

Kapcsolódó galéria

A 2.a osztályosok szeptemberi boldogságórái

Pályázatok