A 2.a osztályosok februári boldogságórái

A 2.a osztályosok sok irányból közelítették meg a Boldogságóra program februári témáját: a megküzdési stratégiákat. Illésné Kun Hajnalka tanítónő beszámolója >>>
A pszichológiában megküzdési stratégiáknak nevezik azokat a tipikus megközelítésmódokat, amelyekkel az emberek akkor élnek, amikor egy megoldásra váró problémával, tágabb értelemben bármiféle stresszhelyzettel szembesülnek. A személy erőfeszítéseket tesz a gondolkodásában és a viselkedésében a stresszforrást jelentő helyzet megoldására és/vagy elviselésére. A megküzdés folyamatában új készségeket sajátíthatunk el, tudásra tehetünk szert, kapcsolatokat építhetünk, így ha a stressz hatékony megküzdéshez vezet, hozzájárul fejlődésünkhöz.
A stratégiák közül egyik sem jobb vagy rosszabb. Egyéntől és helyzettől, a konkrét körülményektől függ, hogy mikor mire van lehetőség és mit érdemes preferálni.
A problémaközpontú megküzdés során az egyén arra törekszik, hogy az adott stresszkeltő helyzetet megváltoztassa, vagy a jövőben elkerülje.
Az érzelemközpontú mechanizmusok alkalmazásának célja az érzelmi stresszreakciók enyhítése, a negatív érzelmek elhatalmasodásának megakadályozása.
A segítségkérés, a társas támogatás keresése egy szinte minden helyzetben adaptív megküzdési lehetőség! Már a meghallgatás is segítség lehet !
Tanulásunk, iskolai életünk során nagyon sok küzdelemmel, feladattal, megoldásra váró dologgal, stresszhelyzettel találkozunk. Sok irányból megközelítettük a témát februárban:
1. Beszélgetés közben színeztünk.
2. Feldolgoztuk a Bugyelláris, a pipa meg a süveg c. népmesét. Megbeszéltük, mik és kik segíthetnek a nehézségek leküzdésében.
3. Ismét végignéztük az egykori olimpikonjaink dalát, amit a gyerekek nagyon szeretnek. Mi hajtotta őket a célok eléréséhez? Örömmel nézik, éneklik mindig ezt a dalt. Példát ad céljaik eléréséhez az útjuk.
4. Énekeltük többször Bagdi Bella: Jobb veled a világ! dalát, mellyel mindig erősítjük, hogy összetartozunk és mindig számíthatunk egymásra.
5. Rengeteg versenyre készülünk ebben az időszakban, valóban sok próbatétel előtt állunk mostanában. Biztatjuk, dicsérjük egymást a munka során, nyugtató zenét hallgatunk, segítünk egymásnak a felkészülésben.
6. Szófelhőt készítettünk a megküzdés témában. Kinek mi jut eszébe e témával kapcsolatban, valóban szerteágazó gondolatok voltak, előző havi témáinkkal szorosan összefüggve, s a lényege a siker, a boldogság keresése.
7. Sokat beszéltünk saját nehézségeinkről, problémáinkról, amiben élünk és ahogy élünk. Mintaként is szolgált jópár család mindennapja számunkra, ahogy ők megküzdenek a sorsukkal.
Munkánk, küzdelmeink során együtt éljük át a sikereket, a kudarcokat, az örömet, a szomorúságot, ezek a közös élmények még közelebb hoznak minket egymáshoz, őszintébb, segítőbb légkör alakul ki köztünk, amely a boldogulásunk–boldogságunk kulcsa. Nagyon fontos, hogy a problémákat megbeszéljük, egymást meghallgassuk, bízzunk egymásba és próbáljunk meg segíteni, megoldásokat keresni.